Prasówka z WOSu
Opracowane zagadnienia
i PSL


a/ gospodarka funkcjonuje na zasadach rynkowych, z aktywną rolą państwa w pobudzaniu procesów rozwojowych i innowacyjnych, w przekształcaniu struktur gospodarczych, w zapewnieniu równych warunków konkurencji i przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym oraz wszelkim innym nieuczciwym praktykom w dążeniu do dominacji na rynku. Państwo powinno ingerować i przeciwdziałać negatywnym skutkom działania mechanizmów rynkowych. Szczególnej ingerencji i regulacji ze strony państwa wymaga rynek rolny i cały sektor rolniczy oraz powszechne budownictwo mieszkaniowe;

b/ państwo tworzy warunki dla wolnych inicjatyw w działalności gospodarczej jednostek i grup obywateli, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz drobnej wytwórczości, w zaniedbanym środowisku wiejskim i słabszych ekonomicznie regionach kraju;

c/ własność prywatna jest podstawą systemu społeczno-ekonomicznego, ale nie może to oznaczać jej preferowania w stosunku do własności państwowej, komunalnej i spółdzielczej. Pomnażanie własności jednych nie może się odbywać kosztem innych;

d/ gospodarka otwarta jest na świat i zachodzące tendencje globalizacyjne w gospodarce światowej. Celem strategicznym jest poprawa pozycji Polski w świecie, czemu powinna służyć integracja z Unią Europejską na zasadach partnerskich i równowagi korzyści;

e/ z rezultatów rozwoju gospodarczego korzysta całe społeczeństwo, a nie tylko wybrana jego część, dysponująca własnością i kapitałem. Nie oznacza to utopijnego egalitaryzmu, sprzecznego z naturą człowieka, jego preferencjami i postępem cywilizacyjnym. Uzasadnione i sprawiedliwe są różnice dochodów, wynikające z poziomu wykształcenia, kwalifikacji, jakości pracy, skali ekonomicznego ryzyka prowadzonej działalności. W podziale dochodu narodowego powinna obowiązywać zasada solidaryzmu społecznego, zgodna ze społeczną nauką Kościoła. Bogatsi powinni dzielić się z biednymi, zwłaszcza z tymi, którzy w trudnej sytuacji materialnej znaleźli się nie z własnej woli.. Wyrazem tego solidaryzmu jest m.in. progresywne opodatkowanie dochodów ludności i zwolnienie z opodatkowania dochodów najniższych. Sprawiedliwie dzielony wzrost gospodarczy jest bardziej trwały;

f/ wzrost gospodarczy nie może być osiągany za każdą cenę. Niedopuszczalne jest realizowanie określonych celów kosztem tylko niektórych grup społeczno-zawodowych. Zmniejszanie inflacji jest uzasadnione, ale cel ten nie może być - jak dotychczas - osiągany kosztem zubożenia ludności rolniczej, wzrostu bezrobocia, czy też - przez wysoki deficyt w handlu zagranicznym, prowadzący do tak niebezpiecznie dużego zadłużenia zagranicznego gospodarki. Dążenie do równoważenia budżetu państwa nie może odbywać się głównie na rachunek pracowników sfery budżetowej, emerytów i rencistów oraz ludzi znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej, ani też kosztem drastycznego pogorszenia warunków kształcenia, ochrony zdrowia, czy kultury. Równowagę budżetową należy osiągać w pierwszej kolejności przez lepsze dbanie o realizację dochodów budżetowych;

g/ poprawa efektywności i jakości usług społecznych (ochrony zdrowia, edukacji, kultury) nie może odbywać się tylko przez ich komercjalizację. Szeroka komercjalizacja tych dziedzin spowodowałaby ograniczanie dostępu do usług społecznych coraz większej części społeczeństwa. W naszych warunkach nie wolno ograniczać opiekuńczych funkcji państwa. Dla milionów Polaków oznaczałoby to katastrofę życiową

enjoybardzo szczęśliwy


  PRZEJDŹ NA FORUM